חוסכים בביטוח המשכנתא

איך לחסוך בביטוח המשכנתא?

מזל טוב, מצאתם את דירת חלומותיכם או דירה מצוינת להשקעה ומן הסתם גם אתם צריכים לממן את הרכישה בהלוואת משכנתא מהבנק. כתנאי מקדים הבנק ידרוש מכם (הלווים), לרכוש ביטוח משכנתא. פקיד הבנק אשר מטפל בכם ימהר להציע לבצע את ביטוח המשכנתא דרך חברת הביטוח של הבנק, אך לפני שאתם רצים לחתום על טפסי ביטוח המשכנתא, חשוב שתדעו שיש דרך חסכונית ומשתלמת יותר לביטוח המשכנתא.

מה כולל ביטוח משכנתא?

ביטוח חיים – ביטוח חיים למשכנתא דואג שבמקרה מוות של בעל המשכנתא, חברת הביטוח תשלם את יתרת ההלוואה ולא בני משפחתו של בעל המשכנתא. ביטוח חיים למשכנתא מגן על בני המשפחה, שעלולים להיקלע לקשיים בהחזרי המשכנתא ולאבד את ביתם.
ביטוח מבנה – ביטוח מבנה מבטיח לכם כיסוי עלות הנזק במקרה של נזקי פריצה, התפוצצות צינור, אש נזקי סערה סופה נזק בזדון ורעידת אדמה. ביטוח המבנה שאנו מציעים נותן לכם הגנה במקרה של תביעת צד שלישי.

את הביטוח ניתן לרכוש דרך הבנק ממנו לוקחים משכנתא, אך כדי להוזיל עלויות מומלץ לערוך סקר שוק מקיף ולקבל לפחות 4 הצעות מחברות ביטוח שונות. אגב, גם אם רכשתם ביטוח מבנה למשכנתא דרך הבנק, תוכלו לשנות ולרכוש את הביטוח מאחת מחברות הביטוח כדי להוזיל עלויות, וזאת ללא עמלות או קנסות.

מה חשוב לדעת על ביטוח מבנה?

קיים הבדל משמעותי בין פוליסות ביטוח המבנה המופקות בבנקים ואלו המופקות דרך חברת הביטוח. ביטוח מבנה למשכנתא דרך בנק אינו כולל שני כיסויים חיוניים וחשובים עבורכם כדיירי הנכס – ביטוח צד שלישי וביטוח תכולה.

לפני מספר שנים, החליט המפקח על הביטוח לא לאפשר לבנקים להציע ולשווק את הכיסויים המורחבים לביטוח מבנה. לכן נוצר מצב בו לא כדאי לרכוש ביטוח מבנה בבנק שמגיע ללא תוספת של אחריות לצד ג’. הרחבה זו מעניקה לכם הגנה במקרה ונגרם נזק לרכוש של אחד השכנים, לדוגמה הצפת מים שנבעה מהדירה שלכם והתפשטה לדירה אחרת בבניין וגרמה לנזק.

חשוב לתת תשומת לב לנושא אחריות לצד שלישי (ג') ולהבין כמה ביטוח זה חיוני עבורכם. לדוגמא: אירוע שריפה בבניין מגורים אשר פורץ בשל קצר חשמלי בדירה וגורם לנזק לדירות אחרות בבניין. נזק מסוג זה, עשוי להסתכם במאות אלפי ואף מיליוני שקלים. בעל נכס שלו אין כיסוי ביטוחי לצד ג׳, עלול להיות חשוף לתביעות אישיות והוצאות כספיות כבדות.

כמו כן , ברכישת ביטוח מבנה למשכנתא דרך בנק חשוב לדעת כי ביטוח זה אינו מכיל כיסוי לתכולה, במקרה של אירוע נזק כתוצאה מרעידת אדמה, פיצוץ גז, שריפה, פגעי מזג אוויר, נזילת מים, פריצה ועוד. אתם כבעלי הנכס חשופים להוצאות כספיות גבוהות במידה ונגרם נזק לתכולת הדירה כמו: ריהוט, מוצרי חשמל, תכשיטים, כלים סניטריים, ביגוד וכו׳. לכן, רצוי להוסיף ולרכוש ביטוח תכולה, כך תשמרו על עצמכם מהוצאות כספיות כבדות במקרה של נזק לרכושכם הפרטי.

מה חשוב לדעת על ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא הוא תנאי מוקדם לקאת המשכנתא.בלת המשכנתא מהבנק והפוליסה משועבדת לבנק כל עוד אתם מחזירים 

הבנק המלווה אינו יכול לחייב אתכם לרכוש ביטוח משכנתא דרך הבנק.

אם לקחתם מספר הלוואות למשכנתא, תידרשו לרכוש ביטוח משכנתא עבור כל אחת מהן.

עלות ביטוח חיים למשכנתא הינה נגזרת של: סכומי המשכנתא, משך תקופת התשלום, גובה הריביות, עיסוק, מצב בריאותי, יחס גובה ומשקל (BMI) ועישון.

ביטוח חיים למשכנתא לא נועד להחליף ביטוח חיים רגיל, המספק הגנה על בטחונה הכלכלי של משפחתכם, במקרה פטירה חס וחלילה.

איך אפשר לחסוך עשרות אלפי שקלים בביטוח המשכנתא?

דבר ראשון צריך להבין שביטוח משכנתא הנעשה דרך הבנק המלווה, לרוב יהיה יקר יותר מאשר ביטוח המופק דרך סוכן ביטוח. אומנם לחלקנו זה נראה כי ההבדל הוא לא משמעותי בהסתכלות חודשית, אך לאורך תקופת המשכנתא שנפרסת על פני שנים רבות מדובר בסכומים המצטברים לעשרות אלפי שקלים.

נכון לפנות לחברות הביטוח כדי לערוך סקר שוק, יש לקבל הצעות לביטוח המשכנתא ולערוך השוואה ביניהן. יש לזכור כי שוק הביטוחים מאופיין בתחרות גדולה, ולכן הסקר יגלה פערים מהותיים בין ההצעות.