רכשתם דירה להשקעה? בידקו שלבניין שלכם יש ביטוח בניין משותף

לא רבים מכירים את המושג ביטוח בניין משותף ואת חשיבותו המכרעת, אולם זהו ביטוח הכרחי ונחוץ מאין כמוהו ואם רכשתם דירה להשקעה, הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות, זה לבדוק שהבניין מבטוח כראוי, כי אחרת ההשקעה שלכם עלולה להתברר כמאוד לא משתלמת. 

משקיעים רבים רוכשים דירות להשקעה בבניינים ישנים ובאזורי פריפריה. לבניינים כמו אלו לעיתים רבות אין כלל ראש ועד ואין קופת ועד לא כל שכן מי שיקח על עצמו לדאוג לביטוח לבניין. לעיתים בניינים אלו אף מאלכסים אוכלוסיות חלשות או מתקשות בעברית. עליכם כמשקיעים לדאוג להשקעה שלכם ולבדוק אם נעשה ביטוח בניין משותף אשר בא להגן עליכם כבעלי דירה בבניין הן מפגעי טבע שיכולים לגרום נזק כספי גדול למבנה ולאזורים המשותפים בבניין והן מפני תביעות משפטיות שיכולות להיות מוגשות ע"י מבקרים בבניין או עובדים בו אשר נפגעים כתוצאה מרשלנות.  ובבניינים ישנים הסיכוי לרשלנות אף גובר ואתם לא רוצים שטכנאי שהגיע לבניין לתקן דוד או להתקין קו טלפון יפגע ויגיש נגד הבניין תביעה משפטית כי במצב כזה גם עלויות ההגנה המשפטית וגם סכום הפיצוי שנפסק לו יתחלק בין דיירי הבניין ואתם תצטרכו לשאת בחלקכם שעלול להיות סכום גבוה מאוד.

 

מה כולל ביטוח בניין משותף ומפני מה הוא מגן?

ביטוח בניין משותף חייב לכלול 3 כיסויים עיקריים ועוד הרחבה בנוגעת לראש הוועד עצמו. במידה ומדובר בבניין ישן שאין לו ראש ועד, ניתן כמובן לדלג עליה. 

הכיסוי הראשון מגן מפני נזקים לרכוש המשותף ולמבנה עצמו שעלולים להיגרם גם ע"י מעשה ידי אדם וגם כתוצאה מפגעי טבע או סתם באקראי עקב התיישנות התשתיות והזנחתן כגון קצר חשמלי שגרם לשריפה או פיצוץ צנרת שגורם להצפה או להרס המעליות או ונדליזם וגניבות וכדו'. כיסוי זה יכסה כל סוג של נזק שנגרם לבניין או למתקנים בו ולא משנה הסיבה. עלות תיקון נזקים כאלו יכול להגיע לסכומי כסף גבוהים מאוד ואם מדובר בבניין ישן ואוכלוסיה לא אמידה במיוחד, הדבר יצור בעיה קשה מאוד לבניין ויקשה עליו לחזור לתקינות.

הכיסוי השני הוא צד ג' ותפקידו לכסות כנגד תביעות משפטיות המוגשות ע"י דיירים או מבקרים בבניין שנפגעים באזור המשותף כתוצאה מרשלנות של הבניין. זו יכולה להיות אריח שניתק ממקומו ופגע באחד המבקרים או מרצפת שיצאה ממקומה וגרמה לאישה מבוגרת למעוד וכדומה. תביעות משפטיות כאלו יכולות לעלות לדיירי הבניין הון.

הכיסוי השלישי הוא חבות מעביד והוא דומה לצד ג' רק שהוא מגן מפני תביעות נזיקין של בעלי מקצוע שהגיעו לבניין לתת שירות ונפגעו בו כתוצאה מרשלנות.

ההרחבה לשלושת הכיסוים היא לראש הועד במידה וקיים והיא מגנה עליו מפני תביעות אישיות בכל אחד משלושת הנושאים המוזכרים.

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח מבנה בית משותף ולא העזתם לשאול